Moj dete ima 7 godina. Od pete godine svakog meseca ima anginu lacunaris. Ono što sam mogla da primetim kad se znoji on se prehladi i dobije anginu. Neki pedijatar kaže da se operiše, neki mi kažu da je prolazno, ja kao majka mnogo sam stresirana što stalno treba dati antibiotik amoksiklav ili inekcije. Molim Vas, šta mi Vi preporučujete da uradim sa detetom i da li je veliki rizik što stalno uzima antibiotik?
    Mnogo Vam se zahvaljujem

    Odgovoreno: 17. 04. 2009.
    • Poštovana,
      nije uobičajeno da se dete leči antibioticima svakog meseca. Indikacije za odstranjivanje krajnika su veoma stroge (opstrukcija disajnih puteva usled hipertrofije tonzila, maligna bolest krajnika i peritonzilarni apsces). Neophodno je da uradite uvek bris guše kada dete ima kliničke simptome i znake angine. Svakako uradite i dodatna ispitivanja kao što je krvna slika, c reaktivni protein i klase imunoglobulina (iga, igg, igm). Neke od relativnih indikacija za tonzilektomiju su: pet puta godišnje u poslednje dve, ili sedam puta tokom tekuće godine upala krajnika, hronični tonzilitis (do 6 mes.) i hronično uvećane limfnih čvorava na vratu.