Poštovani doktore
    imam jedno pitanje u vezi moga sina, koji ima 11 godina. Još od novembra prošle godine ima problema sa krajnicima. Rođen je sa uvećanim krajnicima ali kad ima upalu još više narastu, tako da naveče puno hrče. U januaru mjesecu imao je streptococcus pyogenes i pio je antibiotike, doktor nam je izričito zabranio da pije kravlje mlijeko i da se pazi sa ishranom, rekao je da za njega je najbolje jede više voća, povrća, riba i bijelo meso, takođe da pije samo sojino mlijeko. Od tada se pridržavamo njegovih uputa. Međutim sa hrkanjem je i dalje nastavljeno, išli smo i specijalisti (orl) koji mu je propisao tablete da pije u proljeće i jesen broncho munal za odrasle, i rekao je ako se nastavi ovako da je bolje da se krajnici odstrane, međutim naš porodični doktor to ne savjetuje, kaže da nisu krajnici bolesni i da to treba na drugi način da se liječi. Kaže da zbog ishrane mu izaziva probleme sa krajnicima. Moj sin je bio neko vrijeme ok, ali svo ovo vrijeme hrče, a doktori mi ništa ne govore u vezi toga, sad pije arnica comp. I mercurius tablete, a uz to i kapi lymphomyosot, tablete treba piti 10 dana a kapi 2 mjeseca. Ja više ne znam šta da uradim kome da ga vodim, pošto naveče puno hrče i uvijek mu je nos zacepljen, spava sa otvorenim ustima, bude umoran i pospan. Molim Vas da me savjetujete šta je najbolje za njega pošto ovako se ne može nastaviti?
    Unaprijed se zahvaljujem i izvinjavam na mom podužem pitanju

    Odgovoreno: 10. 04. 2009.
    • Poštovana,
      kliničke simptome koje opisujete kod Vašeg deteta se javljaju kao posledica uvećanja adenoida (trećeg krajnika) ili hroničnog, alergijskog rinitisa. Poželjno ispitivanje sluha, alergo test, konsultacija ORL i eventualno adenoidektomija. Pre intervencije može se pokušati lečenje antihistaminikom (tabl. Claritin ili Aerius) i MDI Nasonex-om (1x1 inhalacija u obe nozdrve) dva meseca. Izvesni stručni radovi ukazuju da je Nasonex efikasan u smanjenju adenoidnih vegetacija, pored već njegove opšte poznate efikasnosti kod alergijskog rhinitisa.