Imam bebu od 16 mjeseci i vrlo često ima bronhitis. Kako spriječiti njegova nastajanje?
    Hvala unaprjed

    Odgovoreno: 05. 04. 2009.
    • Poštovana,
      veoma je važno koliko često beba ima bronhitis, da li je praćen opstrukcijom ili ne i da li beba između epizoda bronhitisa ima simptome ili ne (slinavljenje, kašljucanje, zamaranje). To su važni podaci uz klinički pregled za donošenje odluke o primeni preventivne terapije. Faktori rizika za nastanak bronhitisa su pušenje u kući, prisustvo buđi ili vlage, alergijska konstitucija, izloženost virusnim infekcijama (boravak u dečjem kolektivu), nagle promene vremena. Na neke faktore rizike možemo da utičemo, na neke ne. Posavetujte se sa pedijatrom u vezi moguće preventivne terapije ili eventualnog upućivanja deteta na KDIB, dečjem pulmologu.