Pišem vam po drugi put. Moja sestra je majka dvogodišnjeg dečaka, koji je rodjen nakon visokorizične trudnoće (prolaps vodenjaka u 6 mesecu, kada je uadjen serklaž). Nakon rodjenja smo svi primetili da je previše mirna beba, počeo je relativno kasno da prati predmete, da hoda sa 18 meseci, da leprša rukama kao da leti, da učestalo trepće i da nakon napunjenih godinu dana ima fras-više puta u toku nekoliko dana kada je i hospitalizovan. Tada je uradjen EEG koji je bio u granicama normale za njegov uzrast sa "sporijim radom leve strane". Nakon toga je uradjena magnetna rezonanca -nalaz uredan. Još u bolnici je uključen Eftil-3ml dva puta dnevno. Nakon par meseci je ponovo imao fras-na nisku T 37.4, kao i prvi put i tom prilikom je uradjen EEG koji je takodje bio u granicama normale, ali je i dalje nastavio sa Eftilom. Od Eftila je jako usporen motorički i pospan, pogotovo kada ga popije. Prošle godine u novembru je imao dva puta pneumoniju nakon čega je hospitalizovan i oba puta je primao Longacef, nakon čega je dijagnostikovana Astma i uključen je Singular. U bolnici tom prilikom je i.v. primao terapiju i zbog loših vena su ga boli po 10 puta da bi mu je dali. Jako je bio plačljiv, nervozan i imam utisak da je od tada počeo da se povlači u sebe. Dakle on je i ranije bio motorički slabiji i nije pričao, ali je bio zainteresovan za drugu decu, postojao je kontakt očima, znao je pa,pa, gde je pametna glava, gde zeka pije vodu. Nakon te hospitalizacije posle manje od mesec dana počeo je da se menja sistematski da prestaje da radi jedno po jedno, da se povlači u sebe, da plače, histeriše bez vidnog razloga, da koči prste, igra se svojim rukama, da se smeje bez razloga, prestao je kontakt očima i na kraju prestao da se odaziva i reaguje na svoje ime. Non stop mu se spava i samo gleda crtaće. Nakon svega ovoga oni su otišli kod pulmologa koji im je uveo singular i koji ima autistično dete, rekao da je to moguće zbog kombinacije Eftila i Singulara, ali da je to 99% autizam i da je to zbog MMR vakcine koju je on primio pre 3 meseca. Ukinut mu je Singular i dalji korak je Zavod za poremećaj govora i fonetiku, gde je prilikom opservacije psihologa, logopeda i pedijatra,d ata procena deteta -na nivou deteta od 11.meseci. Dobili su raspored vežbi i idu na njih. Nakon toga su uradili EEG koji je pročitao dr.Dimitrijević i rekao da je nalaz uredan i da treba da se vide, jer nije video dete i da pre toga urade neke od analiza iz krvi na Gluten i još neke analize koje bi mogle da ukažu na metabolički poremećaj. Oni su to i uradili i otišli sa nalazima. Ne znam kakvi su rezultati dok vam ovo pišem, znam da test na gluten nije pozitivan, a za ostalo ne znam, ali im je neurolog koji ga prati koji je uključio Eftil, rekao da je strašno zabrinut i da će im ukinuti Eftil a uključiti neki od psihostimulatora i sada piju smanjenu dozu Eftila po 2mg(2x dnevno), da urade analize urina koje bi mogle da ukazu takodje na neke metaboličke poremećaje, i da se uradi kontorlni EEG za 10 dana, kada će se i smanjiti koncentracija Eftila u krvi. Njegova trenutna dijagnoza pod koju bi ga dr.Dimitrijević podveo je pseudo-autizam, i da će dodatne analize koje treba da urade dati neke smernice u lecenju,da bi on ukljucio Piracetam(ako sam to dobro zapamtila) i da je takvo zatvaranje moguće zbog stresa -bolnice i mnogo drugih stvari i da ako je to uzrok da bi u narednih godinu dana to trebalo da se uz rad vrati u normalu a ako ne što on u ovom momentu ne zna, konačna dijagnoza bi mogla biti šta? Molim Vas da mi date neki komentar, očajni smo, gde dalje i da li lutati i čuti više mišljenja ili ne. Moja sestra je zdravstveni radnik i samim tim je još teže jer je u mogućnosti da čuje više mišljenja, uradi više analiza, da li to raditi, jer imam utisak da se negde gubi vreme, koje nam je preko neophodno da dodjemo do dijagnoze? Molim Vas da mi date neku informaciju o leku koji bi mu eventualno uveli, da li je on mali za njega i šta bi još mogli da uradimo od analiza, kako bi što pre došli do nečega konkretnog.
    Unapred zahvalna i nadam se da ćete razumeti ono što sam vam napisala.

    Odgovoreno: 21. 02. 2009.
    • Poštovana, Vaše pismo je zaista iscrpno i žao mi je što nisam u mogućnosti da pružim kompetentan odgovor. U toku svog školovanja i ja sam učila neurologiju od prof.Dimitrijevića i smatram da će on svakako dati najbolji lek prema neurološkom i EEG nalazu. Što se tiče psihomotornog razvoja deteta i poboljšanja istog, neophodan je rad sa timom stručnjaka: logopedom, dečjim psihijatrom, psihologom, fizioterapeutom. Iz pisma zaključujem da ste iz Beograda, te smatram da će vam ovaj profil stručnjaka biti dostupniji.