Postovana,
    pisala sam vam vezano za moje dete sledece, pa Vas molim da pogledate i dosadasnje rezultate hormona. Molim za savet. Moje dete ima 6.5 god. rodjena je kao terminska beba sa 1700 gr, prošla je sve analize koje prate tako rodjenu decu i svi rezultati su bili u redu. Vrlo sporo je napredovala, jela je po obroku od 10 do 30 ml mleka. Hranili smo je na svaka dva sata. Sad naše dete ima 12 kg i visoka je 99 cm i dalje nerado jede a u medju vremenu smo uradili milion analiza, kariotip, hormone štitne žlezde, hormon rasta, test krvi vezan za alergije na neke sastojke iz hrane (mislim da se zove transglutaminaza - alergija na pšenično brašno) i sve je to bilo u redu. Medjutim, svo to vreme čak i kao tek rodjena beba imala je tvrdu stolicu, dok je pila samo mleko to je bilo tvrdo i zeleno, sad se dešava da ima i tragova krvi u stolici. Poslednji rezultati su pokazali da ima prilicno uvećan holesterol. Posle togo smo prešli na dijetu gde smo izbacili masti, mlečne proizvode. Zapravo dete od tad jede ribu, pileće belo meso, kuvano povrće i naravno bez slatkiša. Od tad je omršala a po pitanju stolice se ništa nije promenilo. Današnja analiza holesterola je ista (loša), dijeta nije ništa pomogla. Zaboravila sam da kažem da smo po savetu nutricioniste uključili omegu- 3, vitamin E400, papaya enzim, vitamin C, vitamine -animal friends i način ishrane koji sam već pomenula. Moram i ovo da kažem, da smo radili i analizu stolice gde su nadjena nesvarena mišićna vlakna, kapljice masti i skrobna zrna. Doktor kod kog smo poslednji put bili smatra da je kod nje slabo varenje i otuda usporen rast, slab apetit, tvrda stolica i holesterol, inače dijagnoza iz Tiršove je proporcionalno mali rast. Molim Vas za savet šta dalje da radimo! VAS ODGOVOR JE BIO: Poštovana, Vaše dete rođeno je malo za gestacioni uzrast i nije nadoknadilo deficit u napredovanju, što je trebalo da se desi do četvrte godine. Ovakva deca kandidati su za terapiju hormonom rasta. Obratite se Vašem endokrinologu ili dr Šaranac u Nišu (KDIB). ZELIM DA NAGLASIM DA SU REZULTATI HORMONA RADJENI OD 3. MESECA ZIVOTA PA DO SADA BILI SASVIM UREDU I DA PITAM DALI JE ZAISTA DETETU POTREBNA HORMONSKA TERAPIJA OBZIROM NA SLEDECE REZULTATE: hGH (hormon rasta) 3.47 - ref. vr. 0.06 - 5.0 - 27.09.2007 god. hTSH II 2.663 - ref. vr. 0.460 - 4.0 - 02.02.2009 god. Total T4 106.45 - ref. vr. 57.91 - 154.44 - 02.02.2009 god. TT3 MAb 1.91 - ref. vr. 1.24 - 2.34 - 02.02.2009 god. Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 18. 02. 2009.
    • Poštovana, endokrinološka ispitivanja su veoma specifična i da bi se deficit hormona zaista dokazao izvode se i dodatni tzv. dinamski testovi koji preciznije određuju deficit ili potrebu za hormonom rasta. Iz Vašeg pisma se zaista vidi da ste uradili obilje analiza i da je sada aktuelni problem varenje hrane i nenapredovanje. Ukoliko niste uradili znojni test (jontoforeza) kojim se određuje nivo hlorida u znoju (test isključuje ili ukazuje na postojanje cistične fibroze, genetskog oboljenja čije su osnovne kliničke manifestacije:digestivna i respiratorna forma), a takođe i skrining testove na celijakiju (antitela na gluten i tkivnu transglutaminazu) poželjno je da uradite. U svakom slučaju, neophodno je detaljnije kliničko ispitivanje u hospitalnim uslovima radi razrešenja problema koje Vaše dete ima.