Kćerka od 13 godina ima S-TSH 3,99 i S-FT4 10,37, endokrinolog je prepisao 0,25 mcgr Euthyrox. Da li je terapija neophodna, a ako jeste da li se posle tromesečne terapije može očekivati prestanak uzimanja lekova?

    Odgovoreno: 10. 02. 2009.
    • Poštovana, terapija koja je propisana je sigurno adekvatna. Odluka o lečenju se donosi ne samo na osnovu laboratorijskih rezultata već i na osnovu kliničke slike i ultrazvučnog nalaza tireoideje (štitaste žlezde). Doza Eutyroxa je niska i neophodne su redovne kontrole kod dečjeg endokrinologa ,koji će dozu hormona prilagođavati. Ne savetujem da samoinicijativno ukidate terapiju. Kompletan status tireoideje se procenjuje na osnovu sledećih analiza: hormonskih (TSH, FT3, TT3, FT4, TT4, Antitela na tireoglobulin i antitela na tiroidnu peroksidazu), ali i čitav niz biohemijskih poremećaja je moguć (lipidni status, bilirubini itd).