Poštovana,
    Imam ćerku od 5 godina, pre par dana je ostala u bolnici na dva dana, jer je dehidrirala, usled povraćanja posle jela. Rezultati svih analiza krvi i mokraće su u redu. Uputna dijagnoza je bila vomitus (R11), završna Colica abdominalis (R10) vomitus (R11). Telesna težina joj je 19,5 kg. Laboratorijski nalazi: CRP 0,5 KSL-Er;4,34 Le:6,6 LF:Ly37,5%,Mo:3,3%, Seg:58,8%,Hgb:122,Tr:263. Biohemija:glikemija 2,8....5,7,ureja 7,5,AST 39...33 ALT 15...12,kreatinin 53,GGT 11,Na 139,K 4,9,Ca 2,18. Alkalna fosfataza 291...Urin:1-2 Er, malo bakterija. Urinokultura sterilna. At na Helycobakter pylori negativna. EHO trbuha : Osim sitnozrnaste gradje jetrinog parenhima ostali nalaz uredan. Ždrelo lako hiperemično, grudni koš pravilan. Srčana akcija ritmična, tonovi jasni, šum se ne čuje...Abdomen palpatorno mek, bolno lako osetljiv periumbilikalno. Jetra i slezina se ne palpiraju... Nakon otpusta iz bolnice, dete počinje da kašljuca, prilično često. Uradjena i analiza stolice. Koprokulturom Salmonelle, Shigelle, Campylobacter i Yersinia entercolitica nisu izolovane. Izolovane su u 1/3 kulture gljivice iz roda Candida. Stolica na parazite i na lamblie su NEGATIVNE... Žučna kesa, pankreas, slezina i oba bubrega su u fiziološkim granicama... Kao što sam napomenuo, kašljuca, kao da joj smeta što udiše topao vazduh, mada kašljuca i napolje kada izadje, na čist vazduh...Ima malo slabiji apetit, pogotovo otkako je izašla iz bolnice...Najveći problem je ujutru, gde je kašalj navodi kao da povrati...Vodili smo je kod više lekara, od pedijatara do dečjeg hirurga,preostalo nam je samo jos da odemo kod gastroenterologa, nismo još posetili doktora za uho, grlo, nos. Može li to kašljucanje da potiče iz stomaka, želuca? Očjni smo, ne znamo više šta da radimo...Dečji hirurg je prepisao Ranitidin, 3 dana po 2 tablete, ujutru i uveče. Radjen je i rendgen pluća,uredan je.  Dešava se da podrigne posle unosa hrane i tečnosti, i javlja se štucanje... Prilikom povraćanja dete se žalilo i na bol u levoj strani stomaka. Šta se dešava, koga treba da posetimo od doktora više?

    Odgovoreno: 05. 02. 2009.
    • Poštovani, sve analize koje ste uradili su u granicama normale. Jutarnje kašljucanje je najčešće posledica prehlade prouzrokovane virusnom infekcijom. Nekada deca kašljucaju i mesec dana, pa i dva, a da u osnovi ne postoji neki veći problem. Gastroezofagusni refluks može potencirati kašalj i dijagnoza je u domenu dečjeg gastroenterologa. U tom slučaju lečenje Ranitidinom pomaže (dozira se 3 mg na kg TT u dve dnevne doze). Kasalj na napor i noćni kašalj su kod neke dece i jedina manifestacija astme. Ispitivanje možete dopuniti alergološkim testovima.