Ako je EEG u redu dete može da primi i protiv pertusisa? Da li se iz Pentaxim vakcine ta komponenta protiv pertusisa može odvojiti ako ne sme da je primi, pa da kupim Pentaxim ako je smatrate boljom? Po Vašem savetu, odlažemo revakcinaciju do ponovnog susreta sa neurologom. Kažete da revakcinacija može da se odloži do 45 dana,to znaci 45 dana od dana za koji je zakazana revakcinacija? Beba je par dana od vakcine još bila pospana a onda odjednom je poremetila dnevno spavanje. Spava par puta po pola sata a uveče kasno zaspi, oko 23h, pa se budi da jede obično oko 4 ili 5h pa ponovo spava do 8h. Da li je to malo sna za bebu od 3 meseca? Sve u svemu, vreme spavanja je skroz poremećeno u odnosu na ranije kada je spavao celu noć sa budjenjem za obroke, preko dana eventualno jednu turu od 3 sata ako "preskoči" i tada je nije preplakao. Sada kao da mu se spava ali da ne može da zaspi pa je nervozan. Mnogo pljucka, možda su mu krenuli zubi (ima 3 meseca)? Da li da mu mažem gel? Kako da mu pomognem? Iz sna se preko dana budi uz plač, kao da je sanjao nešto pa se uplašio? Da li je to moguće i da li je sve ovo u vezi spavanja što sam Vam opisala povezano sa vakcinom ili ne? Kada smo bili u bolnici nisu mu tamo ništa radili traumatično (vadjenje krvi..) samo EEG, UZ stomaka i EKG pa ne znam da li je to moglo da ga "isprepada"?
    Hvala puno.

    Odgovoreno: 05. 02. 2009.
    • Poštovana, bebe menjaju ritam spavanja i dužina sna je individualna. Problem koji trenutno imate je prolaznog karaktera i vremenom će se normalizovati. Sa sigurnošću se ne može reći da je poremećaj ritma spavanja posledica vakcine. Ponekada balavljenje nastaje i dva do tri meseca pre izbijanja prvih zuba. Ne žurite sa gelom.