Molim za referentne vrednosti krvne slike za bebu od 9 meseci ili odgovor na pitanje da li je kod bebe ovog uzrasta nalaz krvi - HGB 99, HCT 0.293, MCV 75, MCH 25.3, pokazatelj anemije? Ostale vrednosti su o.k.
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 29. 01. 2009.
    • Poštovana, postoje različitosti u referentnim vrednostima krvne slike u zavisnosti iz koje su knjige uzete. Referentne vrednosti za uzrast od 12 mes. (Pediatrija; Zergollern i sar. ) su: Le (6,0-17,5 prosečno 11,4), Ly:61% Neutrofili: 31%, Monociti: 5 %, eozinofili: 3 %, Er:4,5, Hb:120g/l , Hematokrit: 0,36 , MCV:78f/l, MCH: 27pg, MCHC: 330g/l. Kod vaše bebe su nešto snižene vrednosti crvene loze. Procena crvene loze je adekvatna kada je dete zdravo. Ukoliko je krvna slika kontrolisana u infekciji, moguće su niže vrednosti ovih parametara. Savet: korekcija ishrane, potom konsultacija pedijatra u vezi terapije (folna kiselina ili preparati gvožđa kada je Hb<90 g/l.