Imam bebu od 53 dana i rodjena je u 28 nedelji trudnoće postiglo je težinu koja omogućava izlazak bebe van iz jedinice intenzivnog lječenja, medjutim još uvijek prima malu dozu kiseonika koliko sam razumjela pedijatra to je zbog nedovoljno razvijenih pluća a kako sam se informirala i preko interneta pročitala sam da je to sindrom respiratornog distresa i da djeca u tom slučaju nemaju nikakve posljedice osim toga što je njihov boravak u dječjoj bolnici nešto duži nego što se očekuje pa me zanima da li je to zapravo tako i koliko je otprilike potrebno još vremena za razvoj pluća i da li postoji kakva terpija za to ili će samo da se prati primanje kiseonika i polako smanjivanje doze kiseonika dok ne dodje sve na svoje mjesto?
    Zahvaljujem se unapred, svaka informacija mi znači puno!

    Odgovoreno: 29. 01. 2009.
    • Poštovana, prevremeno rođene bebe često imaju probleme sa disajnim organima i leče se u jedinicama intenzivne nege. Uzroci respiratornog distresa su različiti kao i stepen težine kliničke slike, koji određuje način lečenja i dužinu oksigenoterapije. Svaka beba je posebna i teško se može predvideti dužina okigenoterapije (nekada je to par dana a nekada i duže). Potrebe za kiseonikom se u bolnici određuju na osnovu gasnih analiza iz arterijske ili kapilarne krvi ili pak merenjem zasićenja hemoglobina kiseonikom aparatom koji se zove pulsni oksimetar. Kada su vrednosti ovih parametara uredne kisonik se isključuje iz terapije. Po izlasku iz bolnice kontrolišite kućne posete, tj. izbegnite osobe sa virusnim infekcijama.