Poštovani,
    moj brat ima dva sina, blizanca. od dva meseca. Bebe napreduju čini mi se dobro, jedan je težak 5.9 kg dugačak 60cm a drugi je težak 5.4kg a dugačak 57cm. E sad ja sam zabrinuta tetka koja malo više možda paniči, pa interesuje da li je normalno da beba mnogo "bljucka" kako oni kažu, mada se meni čini da je to povraćanje, jer čim popije mleko on u mlazu skoro sve izbaci. ta beba manje napreduje a bila je teža pri rodjenju.
    Unapred hvala, zabrinuta tetka!

    Odgovoreno: 29. 01. 2009.
    • Poštovana, verovatno druga beba ima izraženiji gastroezofagusni refleks, te više bljucka. Gastroezofagusni refluks je fiziološka pojava do 6. (po nekima do 9. meseca). Telesne težine oba blizanca su odlične. Ako je povračanje uporno i beba ne napreduje posavetujte se sa dečjim gastroenterologom. Do trećeg meseca optimalni prirast u težini, mesečno je po 750gr, od 4-6. meseca po 600 gr.