Poštovana,
    da li mi možete reći koja je prosečna i normalna količina vode ( tečnosti ) koju treba da unese u organizam dete staro dve godine i deset meseci a koje je potpuno zdravo, živi u stanu, normalno aktivno za taj uzrast, a u toku dana, osim vode koju pije, tečnost unese još samo putem tanjirica supe (oko 2 dcl) i ponekada šolje mleka (oko 2 dcl). Ne pije apsolutno ništa više, ni sokiće ni čajeve...
    Unapred Vam hvala !

    Odgovoreno: 13. 01. 2009.
    • Poštovana, dete unosi tečnost prema svojim dnevnim potrebama na koje utiče fizička aktivnost, sitost ili bolesno stanje. Orjentacione dnevne potrebe za tečnošću su kod odojčeta (4-10 kg) 100ml na kg telesne težine. Kod mlađeg predškolskog deteta: 1000 ml + 50 x( TT-10). Na primer ako dete ima 15 kg njegove potrebe su: 1000+ 50x (15-10) = 1000+ (50x5)= 1250 ml. Ne zaboravite da je voda sastavni deo mleka; takođe različite namirnice sadrže različitu količinu vode.