Spina bifida- mogući daljnji tretman ž.dijeteta, 10 g starosti, uputa na svjetskog specijalista u tom području, kao i preporuka nekog od domaćih.
    Hvala !

    Odgovoreno: 02. 01. 2009.
    • Poštovani,
      spina bifida je defekt u razvoju lukova pršljenova i može biti u vezi sa većim ili manjim poremećajem u zatvaranju neuralne cevi. Defekti se mogu istovremeno pojaviti i u lumbosakralnom i kranijalnom delu neuralne cevi, što objašnjava čestu povezanost cephalocele i anencephalije sa spinom bifidom. Spina bifida često je povezana sa Arnold-Chiari sindrom-om, poremećajem toka cerebrospinalne tečnosti i hidrocefalusom. Spina bifida occulta je ograničen defekt lukova pršljenova prekriven kožom s normalno razvijenom kičmenom moždinom i njenim ovojnicama. Najčešće se nalazi u nivou petog lumbalnog i prvog sakralnog pršljena i u nekim slučajevima može biti vezana za neurološke isade (kontrola sfinktera). Lečenje je u domenu dečjeg neurohirurga (Univerzitetske dečije klinike- Beograd ili neurohiruška klinika, KC Srbije - Beograd).