Devojčica ima 4 godine i celog leta se vraćao uporni kašalj. Septembra su ustanovili upalu pluća i pulmolog je rekao da se radi o početnoj astmi i uključio je pumpice Flixotide CFC Free inhaler/dva udaha ujutru i uveče/ i ventolin po potrebi.
    Interesuje me nešto više o ovoj terapiji. Drugi problem su podočnjaci koji se javljaju ponekad i skoro su ljubičaste boje ili plave. Poslednji nalaz krvi nije pokazao anemičnost.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 02. 01. 2009.
    • Poštovana,
      Flixotide (generički naziv flutikason) je inhalacijski kortikosteroid i preporučuje se u lečenju astme dece i odraslih kao preventivna terapija. Cilj preventivne terapije je: zdrav, normalan život bez ikakvih tegoba, bez pogoršanja bolesti; normalna plućna funkcija; normalna fizička aktivnost, smanjenje upotrebe beta 2 agonista tj.Ventolina. Primena inhalacijskih kortikosteroida u lečenju astme datira još iz 1970. god. (beclomethason dipropionat tj. Becotide koji se i danas primenjuje). Do sada je proizvedeno, od strane različitih farmaceutskih kuća nekoliko lekova iz grupe inhalacijskih kortikosteroida: Flunisolid, Budesonid, Fluticason, Triamcionolon, Mometason. Međusobno se razlikuju po afinitetu vezivanja za glukokortikoidni receptor, topičnost, poluživot, klirensu (odstranjivanju) iz organizma i oralnoj bioraspoloživosti. Fluticason (Flixotide) ima najveću sposobnost vezivanja za glukokortikoidni receptor, visoku topičnost, brz klirens, duži poluživot i nisku oralnu bioraspoloživost. Ove osobine ga čine lekom visoke potentnosti sa veoma niskim sistemskim neočekivanim efektima. Antiinflamacijsko dejstvo, Flixotide ostvaruje vezivanjem za glukokortikoidni receptor i pokretanjem niza reakcija unutar različitih ćelija u disajnom putu što ima za rezultat smanjenje inflamacije(zapaljenja) a klinička relevantnost se ogleda u smanjenu bronhijalne hiperreaktivnosti i gubitku simptoma bolesti. Bezbedne doze, koje ne daju neželjene efekte sa adekvatnom inhalacionom tehnikom (preko spejsera tipa Volumatik komore ili Bebihalera), su niske doze od 100do 200 mikrograma dnevno.