Poštovana,
    pisala sam Vam i ranije, ali ima još koje pitanje. Moj sin od 17 meseci već treći put od 24.10.08. ima opstrukcije kad god se razboli (do sada je dva puta to bio virus, a ovaj poslednji put bakterije) on ima opsturkcije. Pedijatar nam je davao spalmotil na osam sati 3ml, i ujutro pola tablete pronisona. Obzirom da je jednom prilikom šištao baš jako i prilično teško disao, posavetovala nas je da kupimo bejbi haler i prepisala ventolin, u slučaju da tokom noći nastane teško disanje i kašalj. I sad poslednji put kad je "krčao" prepisala nam je ventolin na 8 sati jedna doza. Koliko znam taj lek se koristi, kao što mi je ona i ranije rekla, u slučaju nekog napada težeg disanja, a ne kao terapija na odredjene sate, pa sam malo zbunjena, te Vas molim da mi kažete nešto više o tome kad se koristi taj lek? Pri tome, on nije toliko teško disao kao što je to bilo ranijeg puta, pa sam dodatno zbunjena. Takodje je jednog jutra dok je imao ovaj poslednji put opstrukcije i temperaturu oko 39-39,5 poplaveo oko usta i tresla mu se vilica. Čitala sam da kad se poplavi oko usta, da je to polsedica teškog disanja, ali kako on nije tada baš toliko teško disao, dr je rekla da je to zbog groznice.
    Kako praviti razliku, jer ja sam mislila da je on poplaveo jer je teško disao i strašno sam se uplašila.
    Hvala na odgovoru!

    Odgovoreno: 02. 01. 2009.
    • Poštovana,
      terapija Ventolinom (ili sir. Spalmotil, Aloprol) se sprovodi kada postoji opstruktivna kriza lakša ali i kada je i teška. U teškoj opstruktivnoj krizi (ubrzano disanje, stenjanje, klimanje glavicom, uvlačenje mekih tkiva grudnog koša pri disanju, lepršanje nosnica, modra prebojenost usana i kože) se osim Ventolina primenjuju i drugi lekovi (Pronison tabl, amp. Lemod-solu, kiseonik, Ipratropium bromid, Aminofilin) u kombinaciji i to češće u bolničkim uslovima. Vaša lekarka je u pravu, kada je kazala da modrenje usana je posledica groznice (u fazi rasta telesne temperature, dete diše ubrzano, a moguća je i modra prebojenost oko usana). Obzirom da su opstruktivne krize sve češće, tri za dva meseca, predlažem da porazgovarate sa pedijatrom u vezi preventivne terapije, tj. terapije koja se sprovodi u kontinuitetu mesec dana do tri meseca u cilju sprečavanja sličnih epizoda (gran. Singulair ili ako sin ima atopijsku konstituciju dozirani aerosol - MDI Flixotide preko komore Bebihaler).