Poštovana,
    dečak star 5 meseci, od dolaska iz porodilišta stalno imamo problem sa začepljenim nosićem, osećam i škripanje u plućima pod rukom. Odlazili smo u više navrata kod lekara, rekli da nije ništa, da bi u takvom stanju i vakcinu primio, stanje se posle vakcine pogoršalo, da bi se malo smirilo, pa opet pogoršalo, opet kod lekara - terapija samo fiziološki i tako sve u krug, da bi i drugu vakcinu ponovo primio, stanje se pogoršalo. Terapija je bila inhalacija 2x dnevno+fiziološki, a on je i dalje pun sekreta.
    Molim za Vas savet, da li možda da odemo na planinu..
    Hvala puno!!!

    Odgovoreno: 29. 12. 2008.
    • Poštovana,
      Odojče treba da primi vakcinu kada je zdravo, bez znakova infekcije. Vakcine mogu prouzrokovati pogoršanje već postojeće bolesti, a kod pojedinih slučajeva izazivaju neželjene efekte. U ovo doba godine kratkotrajne promene sredine se ne savetuju kod dece do godinu dana. Teško je reći na osnovu opisa da li dete ima "krčanje" u grudima zbog sekrecije u gornjim disajnim putevima ili ima i epizodu bronhoopstrukcije koja se leči Salbutamolom (Spalmotil, Aloprol, Ventolin).