Poštovana,
    mom sinu koji ima 18 meseci urađena je krvna slika na kraju prehlade koja je trajala 15 dana. RBC 4.41 WBC5.9 HGB 123 HCT0.32 PLT 249 MCV 72.1 MCH 28 MCHC 388 Leukocitarna formula GRA 0.32 LYM 0.55 MON 0.06 Eozinofili 0.02 Bazofili 0.01.
    Čini mi se da je krvna slika u redu, ali me kao laika zabrinjava veliki MCHC, pa Vas molim da mi to pojasnite.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 27. 12. 2008.
    • Poštovana,
      Rezultati krvne slike, pre svega eritrocita i hemoglobina su u granicama normale. MCHC je prosečna koncentracija hemoglobina u eritrocitu koja se izračunava iz vrednosti hemoglobina i hematokrita i pokazatelj je smetnji pri sintezi hemoglobina u toku sazrevanja eritrocita. Vrednost ima značaja ukoliko je snižena. MCV je prosečni volumen eritrocita i vrednost zavisi od tačnosti određivanja broja eritrocita. MCH je prosečni hemoglobin eritrocita i dopunski je podatak - fotometrom - određenom hemoglobinu.