Imam sina od 2 godine, i konstatno je podložan upalama grla kad god ga odvedemo ljekaru oni nas čudno gledaju, jer naš dječak izgleda kao najzdravije dijete, ali mi te promjene primjećujemo po tome što mu oslabi apetit i maltene neće ništa da jede, inače je veoma živahno dijete, miruje samo kad spava. Konstatno mu se prepisuju razni sirupi od CEFALEKSINA, CLIACILA, CEPOREX,... i tako u krug skoro svakih 15-20dana. Te njegove upale nikad nisu praćene temperaturom, osim što ama baš ništa neće da jede, osim noćne i jutarnje flašice mlijeka sa keksom.
    Interesuje me šta da radim, jer me počelo nervirati konstatno ispijanje sirupa.

    Odgovoreno: 13. 12. 2008.
    • Poštovana,
      upale grla ili "crvena guša" se ne leče uvek antibioticima. Penicilinckim antibioticima (kod alergičnih na penicilin primenjuje seEritromicin) leči se samo angina prouzrokovana beta hemolitičkim streptokokom. Uglavnom su upale guše izazvane virusima i terapija je simptomatska (pastile ili Spray Tantum verde više puta tokom dana ili njemu slični rastvori i pastile za lokalnu upotrebu). Kada dete slabije jede i vi očekujete upalu guše, uradite bris guše na bakteriološki pregled , i tada ako ima potrebe dete lečite antibiotikom prema antibiogramu. Zdrava deca dobiju i do 6 prehlada godišnje (infekcije gornjih disajnih puteva) kada je nepoterbno lečenje antibioticima. Česta upotreba antibiotika, neracionalno i nekontrolisano, narušava normalnu bakterijsku floru u dogestivnom traktu i utiče na stvaranje rezistentnih sojeva bakterija, a može imati i dugotrajne konsekvence na imunski sistem.