Moja beba ima mesec i po dana i kad je rodjena ustanovili su aritmiju srca. Na kontroli su mi rekli da u zoni diktusa kontinuiran je protok. nalaz; još uvek otvoren FOA.
    Recite mi koliko je to opasno i kako se leči?

    Odgovoreno: 06. 12. 2008.
    • Poštovana,
      Foramen ovale apertum je komunikacija u nivou pretkomorske pregrade srca i tokom intrauterinog života obezbeđuje normalnu cirkulaciju. Po rođenju kardiocirkulatorna adaptacija novorođenčeda na spoljašnje uslove podrazumeva zatvaranje ovog otvora. U prvim satima po rođenju zatvranje je funkcionalno zbog porasta pritiska u desnoj pretkomori a kasnije u potpunosti i anatomsko. 50% foramena ovale je prolazno do pete godine života. Aritmija srca konstantovana na rođenju je verovatno tranizitorne prirode. Da biste bili sigurni da li beba sada u drugom mesecu ima neki poremećaj ritma i kakve je priorde treba da uradite EKG (elektrokardiogram) i po potrebi konsultujete dečjeg kardiologa.