Poštovana,
    Imam dete od 10 mesec u poslednja 3 dana mu se pojavio osip u predelu stomaka, na nozi i tabanu, pedijatar mi je rekao da mažem neku mast i da je to možda od graška, jer je to jedino od hrane što je jeo kao novu namernicu u poslednjih 3 dana, a takodje smo promenili prašak kojim peremo njegovu odeću. Potreban nam je savet da li je moguće da je osip od hrane ili praška. Osip se povremeno povlači, pa se ponovo pojavi.
    S poštovanjem

    Odgovoreno: 04. 12. 2008.
    • Poštovana,
      osip se ponekada može javiti od praška. Češči je u sklopu virusnih infekcija , naročito ako na dlanovima i tabanima postoje i vezikule (mehurići). Spontano prolazi. Namirnice prouzrokuju osip tipa urtikarije (koprivnjače). Deca koja su osetljiva na neku vrstu namirnica dobiju crvenilo sa papulom oko usana i na vratu koje spontano iščezava u sledećih sat (nekada i par sati) vremena.