Moj sin ima godinu dana, a za ovih godinu dana je puta imao upalu ušiju, pa me zanima može li se ogluveti od tako čestih upala?

    Odgovoreno: 03. 12. 2008.
    • Poštovana,
      preduslov da se otitisi ne ili ređe javljaju je adekvatna toaleta nosa (prohodan nos). Adenoidne vegetacije doprinose čestim upalama ušiju. Da dete ima adenodidne vegetacije, indirektno zaključujemo na osnovu disanja na otvorena usta tokom noći kada dete nije prehlađeno, i na osnovu stalno prisutnog hrkanja tokom noći. Obratite se ORL specijalisti na pregled, uradite bakteriološki bris nosa i grla, kao i imunoglobuline u serumu (IgA, IgM, IgG klase). Imunodeficijencija IGA klase je praćena čestim infekcijama gornjih respiratornih puteva pa i otitisa.