Poštovana dr,
    porodila sam se pre 15 dana, beba je izvučena vakumom, jer je bila krupna. Interesuje me da li to može ostaviti posledice na dete. Beba je izvučena odmah, ima mali naduv na glavici i crvenu flekicu, kada će to proći i da li je potrebno nešto koristiti za to. Iz bolnice smo pušteni za 3 dana i sve je bilo u redu.
    Unapred zahvalna,
    zabrinuta mama

    Odgovoreno: 03. 12. 2008.
    • Poštovana, porođajni naduv (Caput succedaneum) nastaje zbog pritiska porođajnog kanala na meka tkiva prednjačećeg dela glave (trauma vakumom je dodatni faktor). Ponekada se na koži vide petehije, ekhimoze i oštećenja potkožnog masnog tkiva, Naduv prolazi za tri do četiri dana, ne ostavlja posledice. Za razliku od naduva tzv. kefalhematom nastaje kao posledica krvarenja iz krvnih sudova lobanje usled traume prilikom prolaska glave kroz porođajne kanale (krvarenje ne prelazi granice kosti na kojima je došlo do traume krvnih sudova). Nastaje kod teških produženih porođaja. Resorbuje se za nekoliko nedelja, nekada više meseci. Pretpostavljam da je kod vaše bebe u pitanju naduv, ne kefalhematom. Ukoliko je kefalhematom u pitanju, a u porodilištu nije učinjen ultrazvučni pregled mozga, uradite UZ pregled mozga na KDIB (Klinika za dečje interne bolesti).