Poštovana,
    moja devojčica ima 20 meseci i ima problema sa šlajmom. To traje skoro dva mesca. Za to vreme dva puta je imala temperaturu 38-39, leukocite 11, i posle antibiotika temperatura se vrati u normalu (dva puta je za to vreme pila antibiotike). Redovno joj stavljam fiziološki, nekoliko puta je povratila, ali jos je puna šlajma.
    Molim Vas za mišljenje. Kako pomoći detetu da izbaci taj šlajm? Da li sme da pije neki sirup za izbacivanje šlajma?
    Hvala!

    Odgovoreno: 27. 11. 2008.
    • Poštovana, ukoliko vaše dete ima šlajm nakon buđenja, to je najčešće, prolazna pojava zbog nakupljanja sekreta u gornjim disajnim putevima tokom spavanja. U takvim situacijama stimulišite kašalj, drenažom (lupkanje po leđima) ili provociranjem fizičke aktivnosti kroz igru. Deca ovog uzrasta ne iskašljavaju sekret već ga gutaju i on se eliminiše stolicom. Ukoliko uz šlajm dete usiljeno i ubrzano diše tokom dana ali i noći, pri čemu se disanje pogoršava na napor, javite se pedijatru. U takvim situacijama deca dobijaju Sir Spalmotil tri do pet dana, koji širi disajne puteve i olakšava disanje. Najčešće nije neophodno lečenje antibioticima.