Imam 47 god. 1993.god imala sam prelom skocnog zgloba i uradjena je operacija na ortopedskoj klinici na Banjici. Tom prilikom su ugradjeni srafovi. Nakon 6 meseci radjena druga operacija kada su srafovi izvadjeni. Od tada imam povremeno bolove i trajno smanjenu pokretljivost tog zloba. Pre 6 meseci povredila sam taj zlob. Uradjena je grafija na kojoj se vidi ostatak zalomljenog srafa. Misljenje ortopeda je da ne postoji mogucnost vadjenja tog srafa zbog komplikovanog zahvata, slabih krvnih sudova i zato sto sraf ima tendenciju pomeranja prema peti. Da li postoji neka alternativa ?

    Odgovoreno: 09. 09. 2008.
    • Poštovana, ukoliko je sitacija onakva kako je opsiujete, od vadjenja polomljenog šrafa može biti veće štete nego koristi. Ukoliko se šraf pojavi blizu površine kosti, ili probije kroz kost (kažete ima tendenciju pomeranja prema peti), ili počne da stvara tegobe, uima smisla pokušati sa njegovim vadjenjem. U supronom ne bih savetovao poklušaj vadjenja polomljnog šrafa, jer se često šrafovi posle ugradnje uopšte i ne vade.