Poštovani doktore, imam bebu Novaka koji je rodjen 18.06.2008. godine. Rođen je sa deformitetom stopala čija je dijagnoza pes equinovarus bil. Obratili smo se doktorima u poznatoj Dečijoj klinici njegovog petog dana života. Istog dana stavljene su mu gipsane longete koje su menjane na svakih 7 dana. Nakon skidanja petih longeta, rezultat je veoma ohrabrujuć. Stopala su stajala \"napolju\". Sa longetama smo nastavili. Sada nosi sedme, a stopala su već uveliko napolju i gore pod uglom manjim od 90 stepeni. Levo stopalo je u istom položaju kao i desno ali mu je Ahilova tetiva za nijansu tvrđa, mada se i ona lepo rasteže. Predočeno mi je više mogućnosti daljeg lečenja, ali mi je bitno i Vaše mišljenje. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 17. 08. 2008.
    • Poštovana, rezultat lečenja koji je postignut do sada, prema Vašem opisu, je sasvim zadovoljavajuć. Ukoliko Ahilova tetiva \"zateže\", i ako ne omogućava dovoljan obim pokreta dorzifleksije ( podizanja stopala naviše), postoji više mogućnosti da se taj problem reši. Jedan je da se nastavi sa fizikalnom terapiujom i prienom longeta još nekoliko nedelja. Druga mogućnost je da se odmah uradi mala intervencija produženja ahilove tetive. Ukoliko se to ne pokaže dovoljnim, potrebno je da se operacija proširi popuštanjem i drugih struktura koje zatežu. Posle intervencije se nosi gips nekoliko nedelja, a zatim se nastavlja sa fizikalnom mterapijom i nošenjem ili Deis_Browne-ove šine sa cipelicama ili plastične longete (što donekle zaviosi od slučaja i od izbora doktora koji lečenje sprovodi). Za odluku o načinu daljeg lečenja neophodan je pregled pacijenta. U principu, ukoliko se sa 5-7 gipseva ne postigne zadovoljavajuće \"istezanje\" ahilove tetive, ja se odlučujem za njeno produženje minimalnoinvazivnom tehnikom.