Poštovani doktore, molim vas za mišljenje. Moj sestrić ima 7 godina i za manje od mesec dana bi trebao da krene u školu. On živi sa mamom i u toku meseca se iz provincije sele u Beograd. I kako to po Marfijevom zakonu obično biva, dečaka je, dok se jurio sa decom, udario auto. Mala ispravka, on je silovito udario u auto u blagom pokretu i verovatno je prvi kontakt sa autom ostvario levom nogom i na taj način je povredio. U bolnici je ustanovljen lom obe kosti oko 10cm iznad skočnog zgloba sa akcentom na spiralni lom deblje kosti. Doktor mu je nameštao, po snjimku i tanju kost savršeno namestio, dok je deblje ostala nešto lošije nameštena. Uglavnom, oko dve trećine kosti bi trebalo da se nadovežu s\'tim što su se mimoišle u dužini za oko 5mm, i nesto izgubile pravac pa na snjimku izgleda zakrivljena kost. Kakvo je vaše mišljenje, naravno bez neophodnog snjimka i gde biste me uputili da ga odvedem na nekakav pregled ili konsultaciju u Beogradu.On već tri nedelje nosi gips a tu je škola i prvi razred. Šta nam je činiti? Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Poštovani, Kod dečaka od 7 godina, u slučaju spiralnog preloma \"deblje kosti\" podkolenice tj. tibije (golenjače), skraćenje do 5 mm može da se toleriše, jer može da se nadoknadi rastom. Takodje nešto zakrivljenosti oko 5 do 10 stepeni može da se toleriše. Vreme potrebno za zarastanje ovog preloma je 4 do 6 nedelja, posle čega se skida gips i počinje sa fizikalnom terapijom. Ukoliko Vam je potrebna konsultacija u Beogradi možete se javiti dečjim ortopedima sa Univerzitetske dečje hirurške Klinike Tiršova 10, ili Instituta za majku i Dete, radoja Dakića 2 Novi Beograd.