Postovana, obracam Vam se sa molbom za savet,a u pitanju je sledece. Devojcica je stara 2 godine, tezine 12kg i od rodjenja ima zadebljanje na malom prstu leve noge, tj iz poslednjeg prstica izvire jos jedan mali sa noktom, kako sam uspela da procitam u pitanju je blazi oblik polidaktilije.Napominjem d ai prstic za koji vizuelno smatram da je pravi ne raste kao na desnoj nozi, tj manji je.Molim Vas da mi odgovorite, zbog tezine deteta od samo 12kg, kad je moguce izvrsiti operaciju , da li je u pitanju totalna anestezija, kakav je posoperativni tok, da li moze da se saceka ili smo zakasnili? Unapred veliko hvala.

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Poštovana, Na osnovu opisa pretpostavljam da se radi o nekom obliku polidaktilije (odnosno polisindaktilije, tj udvojenim sraslim prstima), U principu operacija se može uraditi u bolo kom uzrastu, pri čemu se obično savetuje posle uzrasta od 6. meseci. Operacija se radi u opštoj anesteziji, postoperativni tok običćno traje nekoliko nedelja. Prstić koji je oibuhvaćen anomalijom vrlo često bude manji od ostalih. Težina deteta nema uticaja na vreme kada će se uraditi operacija u ustanovama koje se bave dečjom hirurgijom i ortopedijom, ali u nekim opštim bolnicama zbog tehničkih uslova se ne operišu deca ispod odredjene tečine (obično 20kg) ili uzrasta(obično 3 godine). Sa operacijom niste zakasnili, ali je nemojte ni odlagati previše