Poštovani doktore, Imam djevojčicu od 4 mjeseca i već sam je vodila na UZ pregled sa 15 dana starosti i drugi sa mjesec i po.Razlog ranog odloska na UZ pregled je moja pozitivna anamneza. Zadnji nalaz UZ pregleda je sledeći: Desni kuk: Ugao alfa 66 stepeni, ugao beta 47 stepeni. Lijevi kuk: Ugao alfa 63 strepena, ugao beta 44 stepena. Eho nalaz obostrano na kukovima odgovara tipu Ia po Grafu. Ali me opet brine jer pedijatrica tvrdi da je lijevi kuk plići.Molim Vas pomozite mi u mojoj dilemi da li imam razloga za brigu, jer sam mnogo preplašena.

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Poištovana, Prema dostavljenim podacima, radi se o normalnimm kukovima kod vaše bebe. Pozitivna anamneza je jedan od fakora rizika, ali ne znači da će beba sigurno imati razvojni poremećaj kukova. ralika izmedju denog i levok kuka prema izmerenim uglovioma postoji, ali su vrednosti i za jedan i za drugi normalne. Očekujem i da je klinički nalaz uredan. U svim slučajevima gde postoji bilo kakva sumnja u ultrazvučni nalaz ja predlažem da se uradi i rendgenski snimak kukova.