imam blizance decaka i devojcicu,bili smo kod fizijatra ali nisam od njega dobila informacije koje su me zanimale pa bih vas zamolila da mi vi objasnite ove dijagnoze:decak ima na stopalima prekomerna dorzifleksija uz punu PF uz valgus stopala a devojcica na stopalima pasivno korektabilan metatarsus,da li je to nesto ozbiljno i da li moze imati neke posledice kad deca prohodaju?Unapred zahvaljujem na odgovoruFizijatar kod koga smo bili mi je pokazao par vezbi da radimo kod kuce. pf

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Poštovana, Oba navedena deformiteta su uglavnom posledica lošeg položaja. Kod dečaka, postoji stopalo koje je podignuto naviše i izvrnuto u polje, ali se može u potpunosti korigovari(puna plantarna fleksija). Kod devojčice se radi o \"kiflasto\" savijena stopala unutra, koja se takodje mogu korigovati. U principšu oba deformiteta se uspešno koriguju fizikalnom terapijom i neostavljaju posledice, sem u najtežim slučajevima, kada je ponekad potrebna hirurška intervencija, obično posle prohodavanja.

Komentari na pitanje: #8031

    • Klinički pokreti ona slična zgloba umanjena u smislu dirzifleksije a ostali zglobovi ligamentarno hiperelasticni sta to znaci unapred hvala