imam bebu od 3 meseca i bili smo na uz kukova pa me interesuje nalaz:labavi kukovi.ib bill(naznaceni centri osifikacijeobostrano,lako zaobljen erker,siri hrskavicavi deo krova).savet:vezbe,i dalje siroki povoj i setnje.unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Poštovana, prema Vašem opisu radi se o urednom nalazu na kukovima, pri čemu su oni nešto manje zreli (o čemu govori tip Ib, zaobljeni erker i prošireni hrskavičavi deo krova). Radi se o normalnim kukovima kod kojih su procentualno zastupljeniji hrskavični elementi, koji se normalno razvijaju i ne zahtevaju lečenje. Savetuju se vežbe i široko povijanje )prema shvatanju velike većine dečjih ortopeda u svetu obezbedjuje ga Pampers pelena). Potrebne su samo ultrazvučne kontrole dok kukovi ne sazru potpuno.