Dobar dan postovani, Nedavno sam primjetila da moja cerka (20) mjeseci drzi stopala ka unutra kada stoji(svodovi su joj spusteni). Pitala sam njenog pedijatra u vezi toga i nakon sto je pregledala rekla je da ima dobro drzanje i hodanje ali i da ima predispozicije za ravna stopala jer joj idu stopala unutra.Takodje mi je rekla da treba da sacekamo da napuni 2 godine i da tek tada idemo kod ortopeda (vjerovatno ce nam reci da nabavimo uloske) jer do tog perioda pretezno sva djeca drze tako stopala jer su tako stabilniji.Molim vas da nam kazete da li treba da cekamo jos ta 4 mjeseca ili da je vec odvedemo na pregled?Napominjem da niko u blizoj familiji nema ravna stopala.To kod nje nije puno izrazeno ali sam ja primjetila, cak mi se cini da lijevo stopalo ide vise unutra. Nadam se vasem brzom odgovoru, Zabrinuta mama

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Poštovana, Izvinjavan se što odgovor nije bio brz, zbog mog odsustva i obaveza. Većina dece u tom uzrastu uvrće stopala unutra, kao posledica nezavršenog sazrevanja - rotacije butnih kostiju, koja je normalan fiziološki proces, koji teče u prvih 5-7 godina života intenzivno, i nešto sporije sve do kraja rasta. Uvrtanje stopala se najviše promećuje u drugoj godini života. S druge strane, većina dece do treće godine života ima svodove stopala ispunjene masnim jastučetom, pa im stopala izgledaju ravna. Uvrtanje stopala unutra naglašava spuštenost stopala. Predlažem nošenje kvalitetne obuće, poželjno sa uloškom, i hodanje bez obuće po neravnim podlogama (pesak, šljunak, šišana trava) i kontrolu ortopeda sa 2 godine. Ukoliko nemate članove porodice sa ravnim stopalima velika je verovatnoća da će se i stopala Vašeg deteta popraviti i normalizovati u toku rasta.