Postovani doktore, molila bih Vas za savjet. Moja djevojcica ima 5 mjeseci i 20 dana. Na ultrazvucnoj kontoli kukova nalaz je bio sledeci :,,Na oba zgloba kuka normalno je oblikovan i kostano i hrskavicni dio krova acetabuluma i uglovi natkrovljenosti su odgovarajuci, po Grafu nalaz na oba kuka je Ib. Jezgre okostavanja glavice oba femura se jos ne vide, kukovi su nezreli.". Preporuceno nam je siroko povijanje (i dalje) i kontrola sa mjesec dana. Posto su pocele velike vrucine, zanima me da li je siroko povijanje neophodno do naredne kontrole i da li ono moze ubrzati sazrevanj? Unaprijed zahvalna porodica Vojinovic.

    Odgovoreno: 20. 06. 2008.
    • Upravo sam odgovorio na slično pitanje.

      Po mošljenju većine dečjih ortopeda u svetu, koje i ja delim, za pravilan razvoj kukova dovoljno široko povijanje obezbedjuju pelene za jednokratnu upotrebu - Pampers i sl.

      Pojačano široko povijanje sa više pelena za normalne kukove (kakav je i Graf Ib sonotip), nije neophodno, a za lečenje nedovoljno razvijenih kukova je potpuno neefikasno.