Postovani, s obzirom da nema rubrike Ortopedija za odrasleje dozivela laksi pad niz stepenice, tj. uspela je da se zadrzi rukom o rukohvat, ali je pri tome lakse isteglila ruku i izgleda nezgodno povredila koleno leve noge, na koju se oslonila prilikom pada. Napominjem da nije udarila koleno, vec je doslo do nekakvog vida uvrtanja. Tokom veceri je imala samo manje bolove, medjutim sutradan, kada vam ovo i pisem, pojavio se otok na levom kolenu. Otok zaista nije velik, ali je jasno uocljivo da postoji bas u predelu kolena. U stanju mirovanja, lezanja, nema bolova. Kretanje je moguce ali uz hramljanje i bolove. Takodje postoji bol na dodir, otprilike u donjoj polovini kolena sa strane (strana koja je blize desnoj nozi). Da li manji otoci i slican bol mogu biti znak lakse povrede ili je moguce da je doslo do kidanja oredjenog procenta ligamenata, tzv. istegnuce ligamenata? Koliko je opasan otok kolena? Koliko se razumem i sam otok moze ostetiti ligamente.Da li je dobro ucestalo tretirati otok ledom? Da li ima neka mast ili gel kao lek ukoliko je rec o laksoj povredi? Napominjem da je rec o osobi staroj 62 godine i da je dijabeticar koja koristi insulin 2x dnevno. Da li ovo moze biti od nekog znacaja, u vezi sa otokom, hladjenjem kolena (zbog krvnih sudova) i sl. ? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 12. 03. 2008.
    • Poštovani, otok kolena je siguran znak povrede, koja može biti samo uganuće, povreda ligamenata ili meniskusa, ali i povreda klosti od istrgnuća pripoja do preloma. Nezgodan pokret kao i pad može da dovede do svih ovih povreda. Terapija lokalnim hladkjenjem ima 4efekta u smanjenju otoka i bola u prvih 24-48 sati, najviše 72 sata, ukoliko ne dovodi do lokalnih smetnji, kada je treba ukinuti. Potrebno je mirovanje, podizanje noge na jastuk, eventualno lokalna primena nekog analgoantireumatskog preparata (fastum gel ili slično), ali pre svega je neophodan pregled kako bi se ustanovio stepemn povrede i odlučilo o daljim dijagnostičkim i terapijskim postupcima, uzimajući u obzir sve činjenice od značaja o povredjenoj osobi