Postovani, imam problema sa cukljevima, do skoro je to bio samo estetski problem, ali u poslednje vreme, doduse ne cesto, se desava da me bole. Imam 25 godina, pa me interesuje sta sad mogu da uradim (s obzirom da je period rasta i razvoja zavrsen)? Interesuje me da li se problem moze resiti TRAJNO, da li je resenje operacija, koliko je ona efikasna, opasna, gde se moze uraditi u nasoj zemlji? Da li preporucujete operaciju (znam da to verovatno zavisi od svakog pojedinacnog slucaja, ali mislim generalno), ako ne, sta mogu da uradim da se deformitet ne pogorsa? HVALA

    Odgovoreno: 12. 03. 2008.
    • Hallux valgus, odnosno "čukljevi" su deformitet savremenog doba, i najčešće posledica nošenja obuće (uska, sa visopkom štiklom) i nasledja. U početku to je uvek estetski8 deformitet, a kasnije počnu da se javljaju bolovi, otok i crvenilo, zadebljanje oko zgloba palca i teškoće u nošenju obuće. Bol je najčešći razlog zbog koga se pacijenti odlučuju za operaciju. neoperativno lečenje uvek treba pokušati, i ono se sastoji od promene tipa obuće (komotna, široka, sa niskom potpeticom), nošenja oprtopedskih uložaka, i eventualno noćnih korektivnih ortoza (koje su manje ili više efikasne dok se ne završi rast) u čiju efikasnost većina ortopeda sumnja. Odluka o hirurškoj intervenciji se mora doneti individualno, za svakog paciojenta, posle pažljive procene stepena deformiteta, mogućnosti njegove korekcije, rizika od operacije i njenih komplikacija i motivisanosti pacijenta za operaciju. Operacija se može uraditi na svim ortopedskim klinikama kliničkih centara i u nekim opštim bolnicama. Opširan članak o ovom defomitetu autroa Dr Igora M. Kostića, ortopeda, možete pročitati i na sajtu www.stetoskop.info