slomio sam palac ( Diagnoza Fract.metacarp. I sin )kakav je to lom uopste namjestili su mi tu kost, i ostavili su mi je u gipsu 4 sedmice, svaki sedam dana imam röngen ( nije mi jasno zbog cega ) i za sada kazu da ide dobro ( nadam se da nece biti potrebna operacija ). zanima me kakva je prognoza nakon skidanja gipsa, da li je palac bolan poslije i sta je potrebno raditi , koje vjezbe ili vec sta da vratim funkciju palca..hvala

    Odgovoreno: 12. 03. 2008.
    • Radi se o ozbilnom prelomu, jer I donožna (metacarpalna kost) učestvuje u formiranju svoda stopala i nošenju težine celog tela u fazi hoda kada se oslanja na jednu nogu. Iz tog razloga potrebno je da prelom ove kosti zaraste u dobrom položaju. Ukoliko se delovi kosti posle preloma nisu pomerili, ili su dobro namešteni, imobilizacija gipsom u trajanjo od oko 4 nedelje, je sasvim dovoljna. Rendgenske kontrole na 7 dana su potrebne da bi se pratilo zarastanje preloma, kao i da bi se na vreme uočilo pomeranje delova kosti do koga može da dodje zbog smanjenja otoka. Takodje se na sedmičnim kontrolama proverava stanje gipsa i potreba za njegovom eventualnom zamenom. Posle skidanja gipsa potrebna je rehabilitacija, a stopalo je uvem manje ili više otečeno i bolno. Potrebno je nekoliko nedelja (ili meseci) posle preloma da bi se vratila funkcija i normalizovao hod.