Postovani Dr Zivanovicu,  Moja cerka je rodjena carskim rezom iz odrzavane trudnoce sa ocenom 10.  Na prvoj kontroli UZ kukova sa mesec dana dg je bila GRAF IIa bil.=  dysplasio coxae bill( konkavitet oba acetabuluma nedovoljno izrazen,  kostani erkeri tupougaono oblikovani, glavice femura centralno polozene  a centri osifikacije nisu formirani).Preporuceno je intenzivno siroko  povijanje i kontrola za 2 meseca. Na sledecoj kontroli bila sam kod  drugog lekara, koji je konstatovao da levo "uranja", obostrano  ogranicena abdukcija , GRAF nije obelezio, jezgro okostavanja nije  oznacio,rtg snimak ne razumem, nesto je crtao, spajao neke linije, samo  je napisao obostrano displazija i odredio kao terapiju Pavlikov aparat,  koji moje dete nosi vec mesec i po dana.Bilo mi je cudno sto na kontroli  posle mesec dana nosenja aparata nije uradjen bar UZ ili da su bar  pomereni kaisevi, posto ona meni raste oko 4cm mesecno.Na sledecoj  kontroli za kaiseve, beba ce imati 5 i po meseci, pa me zanima sta mogu  da ocekujem? Da l!  i posle dva i po meseca nosenja kaiseva moze da se ocekuje neki  napredak( receno mi je da je vec postavila tu levu nozicu pravilno), da  li se tada radi rtg ili uz kukova?Koliko dugo ce morati da se stanje  prati?  Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 30. 12. 2007.
    • Na prvom UZ pregledu kukova ustanovljena je fiziološka nezrelost kukova (Graf tip IIa). Takvi kukovi u prva tri meseca mogu da sazre u potpunosti i da ne zahtevaju nikavo lečenje, ili da postanu nedovoljno razvijeni - displatični, i tada je lečenje neophodno. Najbolji metod u lečenjeu je nošenje Pavlikovih remenova - kaiševa. Na RTG snimku se mere odredjeni uglovi i distance, na osnovu kojih se odredjuje stepen displazije. U principu Pavlikovi kaiševi se nose do normalizacije kukova, po pravilu ne manje od 3 meseca. Ritam kontrola zavisi od nalaza, uzrasta deteta i brzine njegovog rasta, i obično se kontrole zakazuju na 2-6 nedelja. Kaiševi se podešavaju prema odredjenom položaju koji kukovi treba da zauzimaju. Kada će se raditi UZ kontrola zavisi od ordinirajućeg lekara, a uobičajeno je da se ona učini posle 4 do 6 nedelja nošenja aparata. Rutinsko rtg snimanje nije potrebno, ukoliko se napredak tzerapije prati UZ. Redovne kontrole po završetku lečenja su neophodne da završetka rasta, u odredjenom intervalu, kada se prave i rtg snimci. Uspeh lečenja displazije ukoliko se lečenja započne do 3 meseca je jako visok, pšraktično 100%.

Komentari na pitanje: #2189

    • Cao. . . Pitala bih vas nesto, pa vas molim da mi odg sto pre. . . Moja devojcica koja ima 6 meseci nosi pavlika, vec skoro 2 meseca, posto joj je jedan kuk poluiscasen a drugi nije sazreo. . . E sad me zanima koliko se nose kaisevi sa tim problemom. . . . I da li ce sve biti ok

    • Jelena Miladinovic 15. 12. 2012.

      Da li nosenje pavlikovih kaiseva moze izazvati neko nezeljeno dejstvo? Kako se pravilno postavljaju / zatezu pavlikovi kaisevi (koliko bi trebala da bude savijenost kuka i kolena?)