Da li je kod pacijenata sa dg. talus verticalis indikovano samo operativno resenje ili postoji i neki nacin konzervativnog i koji? Ako se leci  operativno koji prilaz se primenjuje i kakav je tretman nakon toga? Unapred  zahvalan

    Odgovoreno: 04. 11. 2007.
    • Talus verticalis je verovatno najteži urodjeni deformitet stopala, bilo da se javlja kao jedini deformitet ili udružen sa drugim urodjenim anomalijama. Do skoro je uspešno lečenje bilo samo operativno, obziropm da su dosadašnje metode neoperativnog lečenja davale uglavnom nedovoljno dobre rezultate. U operativnom lečenju se primenjuje nekoliko operativnih tehnika, čiji je cilj postavljanje kostiju stopala u pravilan položaj, i njihovo zadržavanje u tom položaju, uz popuštanje mekih tkiva koja su zategnuta. Uspešnost ovih metoda je daleko veća od neoperativnog lečenja, ali je i tu procenat recidiva (ponovne pojave deformiteta), relativno visok, i do 30-50%. Od skora se primenjuje nova metoda neoperativnog lečenja, po Dobsu, koja daje bolje rezultate od dosadašnjih neoperativnih metoda. Ona se sastoji u primeni serije korektivnih gipseva , posle čega se uradi manja hirurška intervencija fiksacije kostiju stopala, uz gipsanu imobilizaciju. Objavljeni rani rezultati su dobri, kao i moja lična iskustva u lečenju tri pacijenta ovom metodom.

Komentari na pitanje: #1546

    • Dobar dan pre 8god imao sam operaciju oba stopala imam visok ris deformitet i majka ima isti problem Pre par dana bas je počela da me steže rana kada hodam i ne znam u čemu je problem