Postovani, Mozda pitanje nije za Vas,ali nisam znala kome da ga postavim.Vasa profesija mi je bila najbliza problemu. Imam decaka od 11 meseci kojem je ustanovljena dijagnoza blaga hipotonija leve strane.Radimo vezbe koje nam je preporucio somatoped.On sada puzi i ustaje sam u stojeci polozaj.Moje pitanje je :Da li je on napredovao i da li je to i kod druge dece tako u tom uzrastu?Da li mozda kasni za njegovim vrsnjacima?da li je hipotonija izleciva i da li ce se primecivati kada odraste? Unapred Vam se zahvaljujem i cekam odgovor.

    Odgovoreno: 17. 09. 2007.
    • Poštovana gospodjo D.,

      hipotonija predstavlja sniženi tonus mišića,i predstavlja samo simtom, ne i stanje odnosno posebno oboljenje.Kod mnoge dece ona se uz adekvatnu fizikalnu terapiju stanje u potpunosti popravi, bez posledica. Nivo motornog razvoja je individualan, i postoje vremenski okviri kada dete savlada neku fiziču aktivnost. Okvirno je da dete stoji sa 9 a hoda sa 12 meseci, ali i nekoliko meseci kašnjena se smatra normalim, tako da mislim da sa vašim detetom tu ema većeg odstupanja. Definitivni zaključak o tome da li je hipotonije korigovana ili ne može se dati tek nakon nekoliko godina praćenja razvoja deteta.