Postovani doktore, molim Vas da mi preporucite neki dodatak u israni deteta od 8 godina ili neku odrdejenu vrstu hrane ili sport koji ce pomoci da kosti budu jake i zdrave. Dete je u protekla tri meseca polomilo prvo desnu pa levu ruku, prilikom igre /nije bio pad sa visine/pa zbog toga mislim da je mozda potrebno nesto dodatno. Dete se inace prilicno zdravo hrani bez mnogo slatkisa i grickalica. Unapred hvala

    Odgovoreno: 23. 08. 2007.

    • Poštovana Gospodjo, prvo se izvinjavam zbog kašnjenja u odgovoru, jer sam bio na godišnjem odmoru. Ukoliko se jave ponovljeni prelomi, kod dece u razvoju, kao što je slučaj sa Vašim detetom, a posledica su manje traume ( ne pad sa visine, bicikla i slično), postoji mogućnost da se radi o smanjenoj koštanoj gustini (sadržaju minerala koji kostima daju čvrstinu). Ovo se može proveriti na osnovu ispitivanja koštane denzitometrije ( merenja gustine kosti) i odredjenih laboratorisjkih nalaza. Ukoliko smanjena gustina kostzi postoji, leči se odredjenim preparatima. Ukoliko su nalazi uredni, osim kvalitetne i uravnotežene ishrane, u kojoj su zastupljeni mleko i mlečni proizvodi, voće i povrće i meso, dodaci ishrani se ne preporučuju, osim multivitaminskuih preparata. Plivanje je fizička aktivnost koja najravnomernije utiče na opšti razvoj tela. Ukoliko ste u mogućnosti, možete me kontaktirati na Klinici za dečju hirurgiju i ortopediju KC NIŠ, posle 20.8. 2007, sa rendgenskim snimcima.