Postovani dr.Zivanovicu,posto na sajtu nema ortopeda za odrasle nadam se da cete mi Vi pomoci. Pre nekolio godina imao sam operaciju kolena(operisao sam meniskus ligament) i do pre nekoliko godina nisam imao problema,a ondasu se javili problemi u vidu izrasline na kolenu.Skoro sam bio na magnetnoj rezonanci i nalaz je sledeci: Pregled je uradjen u sagitalnoj i koronarnoj ravniu T1W i T2W relaksacionim vremenima.Na ucinjenim presecima se vidi da postoje veoma izrazene gonartroticne promene uz suzen intraartikularni prostor vise u medijalnom delu sa vecim trnastim i kljunastim osteofitima na ivicama zglonih tela koje su deformisane.Subkutano uz gornji lateralni rub patele vidi se ovalna zona mesvitog IS velicine 4x3cm koja izbocuje kozu i nalazi se ispred prednjeg i lateralnog dela zgloba kolena.Opisana formacija moze odgovarati postraumatskoj formaciji cisticnog karaktera ili hematomu organizacije. U medijalnom recesusu suprapateralne burze i intraartikulano postoji izliv a u fosi poplitei postoje dve ciste promera 3x1.5 i 1.5x1.5.Prednji ukrsteni ligament se slabo diferencira kao i zadnji.Prednji ukrsteni ligament je lediran u smislu rupture koja nije sanirana a zadnji je zadebljan.Postoji i hronicna lezija tetive m.kvadricepsa.Nema znakova lezije koateralnih ligamenata. Moje pitanje vama je sta vi mislite o svemu ovome i da li je predlozena operacija jedino resenje,i sta biste mi vi predlozili? Hvala Vam unapred.

    Odgovoreno: 24. 07. 2007.

    • ‚Pre svega se izvinjavam zbog kašnjenja sa odgovorom, jer sam bio odsutan. Obzirom na nalaz magnetne rezonance, na kome postoje uznapredovale degenerativne (gonartrotične) promene, uz postojanje oštećenja oba ukrštena ligamneta, pre svega prednjeg ukrštenog, smatram da je operacija jedino trajno rešenje. Stepen Vaših tegoba, klinički nalaz kao i neposredan uvid u nalaz mRI su nneophodni za procenu stepena hitnosti operacije, ali u svakom slučaju, vremenom će se promene pogoršavati a tegobe povećavati.