Zdravo. Imam 36 godini. Pred okolu 6 meseci mi se pojavi bolka vo zglobot na prstot (pokazalec) od desnata raka. Imam osekjaj kako da e zategnat prstot. Posle nekoe vreme na levata raka na zglobot od tretiot prst t. E na pregibot mi se pojavi otok i bolka koja se shiri niz siste prsti. Pravev ispituvanja asto, reuma ph i bilirubinite se vo red, kako i hematoloskiot, biohemiskiot status i tie se vo red. Dali moze i pokraj ovie rezultati sepak da e reuma vo prasanje i koi ispituvanja da se napravat

    Odgovoreno: 16. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Moguće je imati reumatsko oboljenje, a da su svi laboratorijski pokazatelji unutar referentnih vrednosti.
      ukoliko ništa od konzeravtivnih metoda ne vodi ka dijagnozi, savet je uraditi biopsiju zglobnih ovojnica i kosti.