Postovani, Imam deformitet knee valgus(x noge) od malena.Nikad nisam isao kod ortopeda povodom toga,jer mi nije puno smetalo do unazad dve,tri godine.Kada skupim noge,kolena mi se dodiruju,medjutim clanci su razdvojeni oko 3cm.Prilikom hoda se gegam zbog deformiteta.Niko u mojoj porodici nema ovaj deformitet,znaci da nisam genetski nasledio.Imam devetnaest godina.Moje pitanje je:Da li mogu da se resim ovog deformiteta jednom za svagda i dovedem noge u normalan polozaj(kada su skupljene,da se i kolena i clanci dodiruju)? I cak ako bi imale neke vezbe,za koliko bih vremena mogao da ispravim noge ? Da li imate iskustva sa nekim pacijentima koji su imali knee valgus pa ste im pomogli da dovedu svoje noge u normalan polozaj? Znam da su mi kosti ojacale i da je to sad sve teze,ali mali tracak nade bi mi dao veliku inspiraciju da pocnem sa nekim vezbama da se resim ovog deformiteta. Hvala puno na Vasem odgovoru,cenim,sve najbolje!

    Odgovoreno: 31. 10. 2019.
    • Poštovani

      razmak izmedju članaka od 3 cm ne mora da ukazuje da imate x noge (genua valga).

      Da bi jasno definisali gde je problem ( može biti i jeste najčešće u kuku zbog neadekvatne anteverzije)

      potrebno je uraditi skanimetriju donjih ekstremiteta: pšreciznpo se izmri uglovi  i predloži način  lečenja)

      Ako se radi o genua valga klasičnog tipa samo operativno lečenje  može u potpunosti u Vašim godinama dovesti do kompetne normalizacije uglova kostiju natkolenice i potkolenice.

      potrebno je svakakao doći na pregled.