Postovani, moja cerka ima 15 godina i imala je povredu kolena, ali prilikom ne tako jakog skoka, osecaj kao da je ispalo koleno. Medjutim, pojavio se veliki ljubicasti otok, snimljeno koleno, ali nju i dalje boli i ne moze nikakve aktivnosti da obavlja i oslobodjena je fizickog vaspitanja vec pola godine, ali njoj nije bolje. Danas smo bili na kontroli i doktor je napisao sledece: aplay test pozitivan i da idemo na magnetnu rezonancu. Kazi te mi sta sve to znaci. Veliki pozdrav!

    Odgovoreno: 19. 03. 2013.
    • Poštovana,
      Osećaj ispadanja kolena vezan je za samu nestabilnost kolena koja može najčešće biti u osnovi dvojaka: zbog lezije lca i zbog nestabilnosti čašice (ovo drugo je češće i ne zahteva veće povredjivanje da bi se javio osećaj "ispadanja" kolena. Apley test je ciljani provokacioni test za meniskus, ali se uvek koordinira sa mcmurray testom i specifičnim testovima za hrskavicu jer kod dece u rastu ovi testovi mogu biti lažno pozitivni. Mr pregled može pojasniti situaciju; u slučajevima kada se radi o prisutnim hondralnim lezija gradus i/ii ili sinovijalnim plikama, mr ne mora da prikaže ove strukture. Svakako nakon pregleda bi mogao da vam kažem više.