1. Vazduh u sistemu za infuziju

    Pitanje broj: #161700

    Juce sam primio infuziju, i sestri sam sugerisao da u cevi ima vazduha, medjutim ona mi je rekla da je sve OK. Video sam vazduh duzine par cm, kako silazi do igle. Ono sto me zanima da li samo kacenje igle ima neki mehaizam koji zaustavlja vazduh?

    Odgovoreno: 11. 06. 2019.
    • Iako u sistemu ne bi trebalo da ima vazduha, nemate apsolutno nikakvog razloga za brigu, jer je za vazdušnu emboliju potrebna zapremina vazduha koja na sobnoj temperaturi staje u špric od 10 ml. Dodatni razlog da ne brinete je što se za razliku od intravenskih injekcija, infuzije ne daju pod pritiskom, već cure zahvaljujući sili gravitacije, i samoj kardiovaskularnoj pumpi čoveka. Kako je vazduh mnogo lakši od tečnosti, ni taj mehurić neće ući u krvotok, već će ostati na kraju creva.

Komentari na pitanje: #161700

    • Ne postoji razlika između pritiska napravljenog pritiskanjem klipa šprica i pritiska napravljenog gravitacijom. Pritisak je pritisak, i mjehurić ne zna šta ga gura u krvotok. Pitanje je šta se dešava sa mjehurićem koji uđe u krvotok.