1. Ishrana prilikom dijagnoze hašimoto

    Pitanje broj: #157504

    Poštovani,

    Hormoni štitne žlezde su mi u redu, kao i ultrazvuk. Međutim antitela su visoka (hašimoto). Endokrinolog je rekao da kontrolišem 1 godišnje i da ne treba terapija. Interesuje me da li i u ovom stanju treba da pripazim na ishranu, i ako treba, šta da izbegavam, (iako još uvek ne znam da li je hipo ili hipertiroidizam)? Bavim se sportom, nisam gojazna i imam 24 godine.

    Odgovoreno: 29. 05. 2018.
    • Poštovana,

      Naime, ukoliko su antitela na tpo i ponekad na tg uvećana, radi se o takozvanim hashimotovon tireoiditisu. To je hronično autoimuno obolenje štitaste žlezde, često se porodično javlja. Medjutim, ukoliko je hormonski status uredan kao što je slučaj kod vas, ništa se ne radi, osim povremene kontrole hormona, sve dok nemate nekih tegoba. Takvo mirno stanje može da traje zauvek, ipak je češće da se kroz odredjeni period razvije hipotireoza. Ponekad u početnom stadijumu može doći i do prevelikog otpuštanja hormona štitaste žlezde, sa kliničkom slikom hipertireoze. Vi se za sada normalno ponašajte, nema preporuka za poseban režim ishrane.