1. Tumačenje skenera pluća

    Pitanje broj: #160138

    Poštovani, mogu li da dobijem tumačenje skenera pluća?
    "Vide se konglomerati uvećanih ln infrakarinealno dim 32x33mm i u aorto-pulmonalnom prozoru dim 47x28 koji sužava levu granu pulmonalne arterije, ali je ne infiltriše. U plućima se vide pojedinačne emfizemske bule i brojni sek. depoziti od kojih su najveći levo apikalno 14mm, apikoposteriorno paraaortno 14mm, u superiornom segmentu donjeg lobusa 8mm, deno u anteriornom segmentu gornjeg lobusa 15mm, u anteriornom segmentu donjeg lobusa 14mm, posterobazalno subpleuralno 17mm. Da li može neko bliže pojašnjenje, obzirom da od doktora dobijam odgovor samo da je tumor na plućima. Inace, glas je promukao."

    Hvala

    Odgovoreno: 29. 03. 2024.
    • Poštovani,
      Radi se ili o primarnom tumoru pluća ili i o metastazama tumora nepoznate etiologije. U svakom slučaju u pitanju je proširena maligna bolest. Glas je promukao, jer verovatno neka od tih masa pritiska živac koji kontroliše glasne žice, čest simptom malignoma grudnoga koša. Potrebna je dodatna dijagnostička obrada shodno mišljenju onkologa i prezentacija odgovarajućem konzilijumu.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #160138

    • Postovani, Da li može tumačenje? Slikao sam nalaz. Hvala najlepše!

    • Hvala unaprijed poštovani Dr Luka Jovanović. Moj MSCT pluća glasi ovako: uredna je morfologija plućnog paranhema, bez vidljivih akutnih upalnih ili zastojnih promjena. Obostrano se nalazi nekoliko perifernih isubpleuralnih mikronodusa. Štitna žlijezda je u prikazanom segmentu uredne veličine. U bazi vrata aksilama i medijastinumu se ne nalazi uvećanih limfnih čvorova.Uredna je morfologija ovim protokolom snimanja prikazanih vaskularnih strukturamedijastinuma. Nema kalcifikatastijenke koronarnih arterija. Nadbubrežne žlijezde su pravilno oblikovane. Nema znakova osteolize ni osteoplazije prikazanih kostiju skeleta. Zaključak - Obostrano se nalazi nekoliko mikronodusa. Preostali je status unutar fizioloških granica. Ja sam bivši pušač! Hvala puno, doktore. Doktorica opće medicine nije znala šta da radi, pa mi je na moju inicijativu dala uputnicu za pulmologa tak u 1 mjesecu. Izgleda da ću morati privatno što prije - to bolje. Šta ja znam šta se do tad može dogoditi, uz napomenu da sam prije 8 godina imao jako teški bakterijsku pneumoniju.U bolnici sam proveo mjesec dana sa temperaturom. Na kraju svega sve je prošlo dobro. Uz tri snimanja RTG, a onda CT, bronhoskopiju i svašta nešto. Hvala.

    • Poštovani, molim za komentar nalaza sa skenera: U MIP sekvenci pregleda evidentiraju se 6 mikronodularne promene subpleuralne lokalizacije i jedna nodularna mediobazalno desno, dok se levo bazalno evidentiraju tri mikrodularne promene. Žučna kesa urednih zidova,sa dva kalkulusa intraluminalno dijamtra do 26mm. Prostata nehomogena,dijamtra 80x70mm na aksijalnom skenu. Prikazane koštane strukture su bez MSCT promena. Hvala na brzom i detaljnom odgovoru.Pozdrav.

    • Molim Vas rastumačite mi sledece... U pitanju je moj otac, jako sam zabrinuta. Da li ce pomoci hemoterapija,ili je metastazirao? Ima li nade za njega... ? Ovo je nalaz sa skenera,istog momenta sam poslala jer se osecam uzasno. I hocu da znam pre njega sta nas čeka.

    • Aleksandra Garabinovic 15. 10. 2022.

      Poštovani da li može Tumacenje skenera pluća

    • Postovani, Zamolila bih za pomoc.U julu sam imala bilateralnu upalu pluca i od tada se jako zamaram i cesto osecam probadanje,jako kratak dah da ponekad imam utisak da cu se ugusiti!Uradila sam skener pluca pre 10 dana i tu se vide bule od 9 mm,vise njih!Pre skenera sam imala uzasne bolove u grudima i pleckama pozadi !Molim Vas da mi pojasnite sta su to bule i da li su opasne?Hvala unapred!