Poštovani, operisana sam u januaru 2015. Godine na institutu za onkologiju (desna dojka-poštedna operacija, nejasni tumorski čvor 18x17x11. Tumorsko tkivo čvršće, sivkasto, homogeno1/2+2) . Odstranjena su dva karcinoma koji su bili jadan na drugom. . Odstranjena su 24 limfna čvora i svi su bili negativni. Klinička dijagnoza: ca mammae dex (bi rads dd4c) quadrantectomia gl. Mammae i dex cum dissectioem axillae i dex drainage i histološka dijagnoza: carcinoma invasivan glandulae mammae, gii, ngii (pt1c) , vel tu 18x17x11 mm -dve trećine invazivne tumorske mase je karcinom koji pokazuje endokrinu diferencijaciju dok jednu trećinu čini lubularni invazivni karcinom. Ihc fenotip: ck7- (u obe komponente) , cd56+ (u obe komponente, cea (fokalna pozitivnost u neuroendokrinom, negativnost u lobularnom, chromogranin (pozitivnostu neuroendokrinom, negativnost u lobularnom) , synaptophysin (pozitivnost u neuroendokrinom, negativnost u lobularnom. In citu lezije se ne nalaze, mikrokalcifikati se ne nalaze, mikrokalcifikati se ne nalaze, limfovaskularna invazija nije nadjena. U pregledanoj ivici resekcije (r1) prisutna grupica malignih ćelija. -repriza ivica resecije – bez elemenata maligniteta. -sinus histiocytosis et lupomatosis lymphonodrum 0/24 er sc. 7 (80% ) pr neuroendokrina komponenta sc. 6 (15% ) lobularni karcinom: sc. 5 (5% ) her 2 1+ ki 67 neuroendokrina komponenta 60% lobularni karcinom 10% skener vrata, glave, pluća. Abdomen, mala karlica, uz vrata-štitna žlezda, laboratorija i sve je u redu. Poslali su me u kliniku za endokrinologiju (zbog 2/3 endokrinog tumora) gde sam primila tri hemioterapije, a sad (14. 07.) kreće 25 ili (30) zračenja na institutu za onkologiju i pet godina (20 mg dnevno) lek nolvadex (da li je adekvatan) ?. Sada se osećam dobro (apetit odličan, krvna slika skoro idealna,) ali imam zujanje u usima i pojava glaukoma. (da li je to posledica hemoterapija ili sam imala a da nisam ni bila svesna toga) . Koliko je ovolika hemoterapija negativno delovala na organizam? Da li se kvalifikuje kao rak dojke obzirom da ima vise neuroendokrinu komponentu? Da li je preduzeto sve što treba, bila je dilema da li da se uopšte rade hemoterapije pa do toga da je i tri malo (broj hemoterapija i 25-30 zračenja) ? Na koje vreme i koje kontrole se rade, koji organi su u najvećem riziku? Kakva je prognoza (5, 10 godina) , (da li može da se smatra izlečenim, koja je procena da će se pojaviti recidiv ili nastati neki novi) . Hvala puno na izdvojenom vremenu.

    Odgovoreno: 23. 03. 2019.
    • Kontrole zakazuje nadlezni internista/onkolog ili radiolog ili hirurg. Vi morate imati redovne kontrole. Glaukom moze biti posledica Nolvadex-a i to treba da prijavite vasem nadleznom onkologu. Zujanje u usima je mozda posledica Menjerove bolesti te je potrebno naciniti ORL pregled. Prognoza je solidna. Pozdav.