Poštovani, imam dijagnostikovane fibro adenome u grudima već 5 godina. Jedan se pre godinu i po dana povećao do 3cm, lekar mi je preporučio da će u nekom trenutku biti neophodna operacija. Od tada više nisu rasli. Pronašla sam neke informacije da suplementi vitamina e, jod, progesteronske kreme, izbacivanje šećera i kofeina, kontraceptivne pilule kao i tople obloge ricinusovog ulja mogu da pomognu u smanjenju ili čak i nestanku fibroadenoma. Iz ličnog iskustva, kada sam prestala da uzimam kontraceptivnu pilulu fibroadenomi su se malo smanjili. Iako razumem da je uzrok fibroadenoma najčešće nepoznat i kompleksan, kao i da se i za nabrojana rešenja navodi da su efektivna u nekim slučajevima, zanima me da li bi medicinski imalo smisla pokušati ove načine ''lečenja''? Takođe me zanima da li postoje načini na koje bih mogla da pomognem u lečenju u svakodnevnim aktivnostima, tj. Šta bi bilo moguće i korisno probati pre biranja opcije operacije? Pozdrav, milena

    Odgovoreno: 24. 03. 2019.
    • Adenome koji nakvise rastu je potrebno odstraniti mogu da se upale i da to sve bude jako neprijatno i bolno. Mediteranska ishrana, regulisati probleme sa ciklusom, fizicka aktivnost redukcija telesne mase (redukcija abdomnialne gojaznosti).