1. Učestalost metastaza kod cističnog tumora bubrega

    Pitanje broj: #108647

    Početkom novmbra, nakon slučajno otkrivenog cističnog tumora, promera 7cm, odstranjen mi je desni bubreg u kome je tumor bio. Patohistologija kaže da se radilo o papilarnom (tip1) tumoru, nuklearni gradus ii. Zanima me da li je moguće da je on napravio već neke metastaze, jer mi je na ct pre operacije uočeno da u abdomenu imam "veći broj uvećanih limfnih čvorova" parapankreatično do 11mm, paraaortalno do 10mm, interaortokavalno do 12mm. A oko bubrega ne. Ct nije uočio konkretne promene koje bi ukazivale na metastaze, sem ovih limfnih čvorova koji me brinu.

    Odgovoreno: 19. 05. 2019.
    • U onkologiji je sve moguće, ali ako je kapsula bubrega bila intaktna, a bubreg izvađen u celosti verovatnoća da se proces proširio u limfne čvorove je malo verovatan. Potrebno je da se prepiše i PH nalaz nakon operacije.