1. Nalaz ultrazvuka dojke

    Pitanje broj: #108069

    Molim vas da mi tumačite nalaz uz "vide se displazične promene. U dmk desne dojke vidi se promena 12x7mm hipoehogena nehomogena neravnih kontura sa delimičnim znakom distalne atenuacije u diretnom kontaktu sa vascijom pektoranog mišića. U istom kvadrantu vidi se promena 11x5mm hipoehogena homogena sa distrofičnim kalcifikatom jasno ograničena - fibroadenom. U aksilama se vidi nekoliko uvećanih lgl reaktivnog tipa. Supraklavikualarno nema značajnog uvećanja lgl. "

    Odgovoreno: 19. 05. 2019.
    • U dojkama postoje displastični plakovi od kojih je jedan otvorene etiologije a drugi je FA. Preporucio bi konsultaciju hirurga i odstranjivanje promena radi def. patohistoloske verifikacije, jer jednio tada možemo biti sigurni da li je promena maligna ili benigna.

Komentari na pitanje: #108069

    • Postovani, molim Vas da mi pojasnite UZ nalaz. Dojke su heteroehogene, pretezno hipoehogene gradje. Na spoju LK DS periareolarno cistična duktektazija promera 3,4 mm. Ne vide se cisticne niti solidne Tu promene. Obostrano u aksilama LN benignih UZ karakteristika. hvala unapred na odgovoru

    • U levoj dojci na spoju donjih kv i retroareolarno prikazuje se hipoehogena kontura lezija dim 8mm u aksili levo limpomatozni in

    • Postvanje. Eho dojke uradjen i pise U DSD DD hipoehogena nehomogena zona u duzini 20 mm koja odgovara displazno izmenjenom parenhimu Da li ima razloga za brigu?

    • Postovani, Mozete li da mi pojasnite sta znaci hipoehogena struktura 6x4mm u dojci, odgovara LN promeni ? Unapred hvala na odgovoru. Srdacan pozdrav Svetlana Perolo

    • Postovani molim vas da li mozete da mi objasnite sta je zapravo hipoehogena promena ja je imam na desnij dojci velicine 9,4x4,4mm jasno je ogranicena , bez posteriornih fenomena ( obs. Disp. Plak.)

    • Ciljaim EHO ppregledom na momografski naznacenom mjestu desno lo irana hipoehogena ppromjebna promjera oko 18×12 mm.

    • Poštovani, molimo Vas da nam tumačite nalaz: Pregled rađen po standardnom protokolu za MR dojki uz aplikaciju paramagnetnog kontrastnog sredstva. Dojke voluminozne, građe po tipu ACR C. Žljezdani parenhim fibroadenozno izmenjen. U DD nema jasnog izdvajanja solidnih i cističnih promjena. Na spolju LK prema GLK parcijalno dilatirab duktus promjera 9x2,9mm, nježno prebojenih zidova, bez intraluminalnog sadržaja. U DLK dilatiran duktus na dužini od 2.2 cm, promjera do 0,5 cm, bez intraluminalnog sadržaja, takođe nježno prebojenih zidova. U LD subareoalno prema DMK ovalna promjena koja pretežno sadrži lipomatoznu, te minimalnu žlijezdanu komponentu, najvjerovatniji fibrolipom, koji je dobro vaskularizovan, promjera 1,2x0,7 cm, dobro ograničen, prebojen po tipu "plato" krivulje. U GLK intramamarni limfatik promjera 8,5×5 mm. Znakova neovaskularizacije i patološkog prebojavanja u dojkama nema. U obje aksile limfatici liponatoznog centra, kraćeg dijametra do 6mm, nisu suspektni.